ЯК COVID-19 ЗМІНЮЄ ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ

Серцево-судинна система — мішень після перенесеної коронавірусної хвороби

Підготував професор В.М.Криса

У лютому 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) повідомила, що час від початку захворювання на COVID-19 до клінічного одужання для легких випадків становить приблизно 2 тижні, а при тяжкому протіканні – 3-6 тижнів. Проте згодом з’ясувалося, що в частини хворих симптоми захворювання зберігаються значно довше (Галушко О.А. Астенічний синдром у постковідного пацієнта (огляд публікацій та власний досвід). Здоров’я України. ХХІ сторіччя. 2021. № 6 (499): 22-23.).

Після перенесеного гострого інфекційного захворювання, викликаного коронавірусом SARS-CoV-2, на амбулаторний прийом часто звертаються пацієнти через 3-4 місяці і пізніше із серйозними порушеннями функції різних органів і систем. Вони вже одужали від СOVID-19 тієї чи іншої форми важкості перебігу хвороби, у них від’ємний ПЛР-тест, вони не заразні для оточуючих, їм не видають листа непрацездатності, для них не виділено окремого фінансування, не передбачені спеціальні медичні відділення і медичні працівники для лікування та мультисистемної медикаментозної реабілітації.

Разом з тим, багатьох пацієнтів турбують серйозні наслідки перенесеної хвороби і симптоми, яких не було до захворювання. Найчастіше – це загальна слабість, швидка втомлюваність, астенія (з грецької мови Ἀσθένεια – безсилля), біль голови, який не зупиняють анальгетики, задишка, порушення роботи серця, підвищення артеріального тиску, нездатність виконувати звичний об’єм роботи, труднощі з концентрацією уваги та пам’яттю, підвищена дратівливість, втрата нюху або смаку, погіршення зору і слуху, ураження нирок, болі в м’язах і суглобах, свербіж і висипання на шкірі, набряки кінцівок, лихоманка, прогресування цукрового діабету, тромбози артеріального чи венозного русла, випадіння волосся та інші.

Симптоми зустрічаються у 20-30% людей різного віку нерідко після легкого або безсимптомного протікання хвороби. Ці стани отримали терміни: «постковідний синдром – Post-COVID-19», «тривалий ковід – Long-COVID-19», «постковідні далекобійники – Post-COVID long hauler» (Резолюція телемосту «Наслідки пандемії: Long COVID. Трагедія «далекобійників» 17.06.2021).

Щоб зрозуміти імовірний механізм формування постковідного синдрому, продемонструємо мікроскопічну структуру органів і тканин у гострому періоді захворювання (A.V. Rapkiewicz, X. Mai, E. Steven, C.S. Pittaluga, D.E. Kleiner, S. Jeffrey, D.S. Berger et al. Megakaryo-cytes and platelet-fibrin thrombi characterize multi-organ thrombosis at autopsy in COVID-19: A case series. Open Access Published: June 25, 2020. DOI).

Тромби в судинах різних органів у гострій фазі захворювання

A – тромб у легеневій артерії (жовта зірка). Внизу – дифузне ушкодження альвеол з ексудатом (рідиною) у просвіті.
B – ділянка нирки з мікротромбами в капілярах (чорні стрілки). Епітелій ниркових канальців відшарований від основи.
C – серцева тканина з тромбом у вені (синя стрілка) в зоні трансмурального інфаркту (некрозу) міокарду.
D – тромбоцитарні мікротромби (множинні червоні вкраплення), виявлені в капілярному руслі легені.

Виявлені тромби у кровоносних судинах вказують на те, що судинна система стає мішенню інвазії коронавірусу, а множинні тромбози є продовженням активності вірусу в організмі, який викликає довготривале системне тліюче запалення і ішемічне ураження органів, порушення їх функції та розвиток постковідного синдрому у різних клінічних проявах. Появу даних симптомів не можна ігнорувати, тому що при несвоєчасній допомозі вони можуть прогресувати.

Розвиток постковідних ускладнень поставив перед медиками завдання, пов’язані з наданням медичної допомоги, що включає реабілітаційні заходи під час і після коронавірусної хвороби. Ефективність лікування залежить від раннього початку проведення реабілітації на всіх етапах надання медичної допомоги. Наріжною ланкою є гостра необхідність розробки методів реабілітації пацієнтів з Long-COVID-19, яка на сьогодні відсутня в чинних Стандартах надання медичної допомоги.

Протягом останнього року нами консультовано більше сотні хворих з різними проявами уражень серцево-судинної системи та інших органів після перенесеної коронавірусної хвороби, що дало можливість виробити тактику допомоги даній категорії пацієнтів.

Технічне забезпечення клініки дає можливість провести необхідне обстеження пацієнта, а лабораторія – виконати потрібні серологічні та імунологічні дослідження.

Сумісно з кардіологами нами розроблено тактику мультидисциплінарного ведення даної категорії хворих із використанням комплексної медикаментозної реабілітації.

Враховуючи викладене, запрошуємо на консультацію, обстеження та лікування пацієнтів, яким після перенесеної коронавірусної хвороби необхідна повноцінна реабілітація.