Натисніть на номер, щоб зателефонувати x
+38-066-673-12-98
Натисніть на номер, щоб зателефонувати x
+38-067-946-22-17
Натисніть на номер, щоб зателефонувати x
+38-0342-52-71-31
Натисніть на номер, щоб зателефонувати x
+38-0342-52-76-66
Ендопротезування кульшового суглобу - Клініко-діагностичний центр

Ендопротезування кульшового суглобу

В яких ситуаціях виконується ендопротезування кульшового суглоба? Коли і кому? Показання до ендопротезування кульшового суглоба.

Операція ендопротезування кульшового суглоба застосовується при таких захворюваннях, травмах і їх наслідки.

Артроз кульшового суглоба – це стан, при якому гладкі ковзаючі поверхні суглоба (суглобовий хрящ) пошкоджуються. Зазвичай це призводить до болю, тугорухомості і зниження амплітуди рухів в суглобі. Найбільш поширений вид артрозу – це деформуючий остеоартроз, який, як правило, розвивається у літніх пацієнтів в результаті зношування хряща. У артрозу кульшового суглоба є ще одна назва – коксартроз.

Перелом шийки стегнової кістки (перелом “шийки стегна”) . У літніх людей такі переломи часто не зростаються і найбільш надійним і безпечним виходом з цієї непростої ситуації є ендопротезування кульшового суглоба, яке дозволяє не просто підняти літню людину на ноги, а врятувати їй життя. 

Суглоб може руйнуватися і в результаті запальних захворювань (артритів), таких як ревматоїдний артрит і інших, в тому числі і аутоімунної природи.

Також артроз може виникнути якщо кульшовий суглоб не розвинувся як слід і має неправильну будову (диспластичний коксартроз).

Крім того, існує і посттравматичний артроз кульшового суглоба , який формується в результаті травми (незрощений належним чином перелом в області кульшового суглоба).

Артроз може виникнути в результаті остеонекрозу (асептичного або аваскулярного некрозу) головки стегнової кістки , який характеризується омертвінням частини кісткової тканини головки стегнової кістки.

Під час операції по тотальному (повному) ендопротезуванні кульшового суглоба пошкоджені суглобові поверхні замінюють біосумісними конструкціями, що забезпечують плавний і безболісний рух в суглобі. Ваш хірург зробить все можливе, щоб повернути вашому кульшовому суглобу функцію, близьку до початкової. Вам варто обговорити з хірургом, яких результатів можна очікувати в Вашому випадку.

Нормальний кульшовий суглоб

На рентгенограмі нормального тазостегнового суглоба суглобовий хрящ (на знімку позначений як “нормальна суглобова щілина”) ясно видно як проміжок між кістковими суглобовими поверхнями.

Кульшовий суглоб, уражений артрозом

Суглобова щілина помітно звужена, в результаті чого голівка стегнової кістки (куля на верхівці стегнової кістки) знаходиться в безпосередньому зіткненні з кісткою западини, стан, який називається “кістка до кістки”.

Тотальне ендопротезування кульшового суглоба

Імплантати, що фіксуються всередині стегнової кістки і вертлюговоїзападини,утворюють новий кулястий суглоб, компоненти якого утримуються в зіткненні завдяки м’язам і навколишнім м’яких тканин. Імплантуються конструкції можуть кріпитися до кістки завдяки цементу або особливій текстурі поверхні імпланту, в яку вростає кісткова тканина.

Будь ласка, уважно прочитайте разом з членами своєї сім’ї цю інформацію з приводуендопротезування кульшового суглоба.

Ви зможете отримати кращі результати, якщо прочитаєте і обговорите ці рекомендації з Вашою родиною перед операцією.

Колектив нашої клініки докладе всіх зусиль, щоб повернути Вам і Вашому колінному суглобу всю радість безболісного руху, а також зробить Ваше перебування в лікарні як найбільш корисним, пізнавальним і, по можливості, комфортним. Будь ласка, не соромтеся задавати питання або просити допомоги у будь-якого співробітника з числа медичного персоналу клініки.

Підготовка до операції

Підготовка до тотального (повного) ендопротезування колінного суглоба починається за кілька тижнів до самої операції. Для початку Вам доведеться:

Обстеження перед госпіталізацією. Воно включає в себе огляд лікаря, рентгенографію і ряд аналізів (аналіз крові і т.д.), необхідних для підготовки до операції ендопротезування колінного суглоба.

Медичний дозвіл на операцію: Перед операцією потрібно оцінити всі супутні захворювання (якщо такі є). Допомогу в цьому може надати ваш терапевт або сімейний лікар. Це обстеження в сукупності з обстеженням перед госпіталізацією необхідно для повної всебічної оцінки Вашого здоров’я і виявлення станів, які можуть вплинути на хід операції і одужання. При необхідності ми можемо організувати Ваше обстеження в нашій клініці, але краще виконати обстеження амбулаторно.

Якщо у Вас є артеріальна гіпертензія (гіпертонічна хвороба, що характеризується підвищенням артеріального тиску), то, в тому випадку, якщо цифри тиску “скачуть”, тобто схема лікування артеріальної гіпертензії неадекватна, перед плановою операцією доцільно скорегувати лікування, підібравши потрібні Вам препарати в правильному дозуванні. Якщо терапевт при цьому призначить вам будь-які препарати, що впливають на згортання крові, обов’язково повідомте про це своєму лікареві.

Якщо у Вас є цукровий діабет, то перед операцією  також потрібно обов’язково компенсувати його, тобто досягти нормального вмісту цукру в крові шляхом підбору дієти, цукрознижувальних препаратів.

Якщо у Вас є будь-яке інше хронічне захворювання, яке потребує лікування, то обов’язково оптимізуйте схему його лікування зі своїм лікарем за профілем цього захворювання. Не забудьте інформувати по будь-якому супутньому захворюванні свого лікуючого лікаря. 

Що ще потрібно зробити при підготовці до ендопротезування:

Почати тренування під наглядом лікаря:   це потрібно, щоб під час операції Ви були в максимально хорошій фізичній формі. Спеціальні вправи дозволять Вам зміцнити м’язи торсу і рук, що полегшить Вам в післяопераційному періоді користування милицями і ходунками в перші дні після операції, а вправи, які зміцнюють м’язи ніг, зменшать час, необхідний для відновлення після операції.

Потренуватись ходьбі на милицях: вже наявний навик ходіння на милицях допоможе Вам швидше відновитися, адже вставати і починати ходити ви почнете на наступний день після операції. Ви можете купити милиці або взяти їх на прокат.

Контролювати свою вагу: якщо Ви важите більше норми, то зменшення маси тіла допоможе зменшити навантаження на ендопротез. Якщо Ваша вага знаходиться в межах норми просто підтримуйте її стабільною. Ми розуміємо, що іноді схуднення – просто неможливе завдання, оскільки біль в колінному суглобі заважає фізичним навантаженням, необхідним для досягнення нормальної маси тіла. Після ендопротезування колінного суглоба біль відійде і тоді завдання по зниженню ваги стане простішим. Будь ласка, продовжуйте роботу в цьому напрямку – в такому випадку навантаження на ендопротез буде менше і він прослужить довше. Дієту допоможе вам  скорегувати лікуючий лікар та дієтолог.

Розглянути можливість здачі своєї крові для переливання Вам під час операції: якщо Ваш хірург вважає, що Вам може знадобитися переливання крові, Ви можете заздалегідь здати свою кров, щоб її перелили Вам під час операції.

Відвідати стоматолога:   хоча інфекційні ускладнення при ендопротезуванні суглобів трапляються нечасто, вони можуть розвинутися, якщо де-небудь в організмі є вогнище інфекції і бактерії можуть потрапити в кровоносне русло. Тому Ви повинні виконати всі стоматологічні маніпуляції, такі як лікування карієсу, протезування та пломбування зубів ще до операції. Якщо Вам потрібні великі лікувальні процедури з приводу захворювань зубів, то їх можна відкласти і повернутися до лікування зубів через рік після ендопротезування колінного суглоба.

Припиніть приймати певні ліки: Ваш хірург скаже, які ліки потрібно припинити приймати перед операцією. Скажіть хірургу про всі ліки, які приймаєте, включаючи безрецептурні, так як деякі з них можуть посилювати кровотечу під час операції. Важливо відмітити, що прийом препаратів аспірину (кардіомагнілу і т.д.) не заважає ендопротезуванню та їх можна не скасовувати.

Припиніть палити: це добре зробити в будь-який час, але кинути курити особливо корисно перед серйозною операцією, щоб зменшити ризик післяопераційних проблем з легенями, поліпшити загоєння і знизити ризик ускладнень.

Оцініть свої потреби в домашньому догляді після виписки з лікарні: більшість пацієнтів після ендопротезування кульшового суглоба потребуватиме домашнього догляду перші кілька тижнів, включаючи допомогу в приготуванні їжі і при переміщенні по дому.

Після прочитання цієї інформації Вам може здатися все дуже складним. Не хвилюйтеся, насправді ми намагаємося попередити вас про всі особливості, навіть про ті, які можуть виявитися зайвими. Наприклад, багато пацієнтів після ендопротезування колінного суглоба вже через пару тижнів можуть ходити без будь-яких проблем, користуючись при цьому тільки однією милицею. У будь-якому випадку в цій презентації ми намагаємося максимально повно описати весь процес, створити свого роду «школу» ендопротезування. І Ви, будучи озброєними знаннями, набагато простіше зможете перемогти хворобу з нашою допомогою.

Про переливання крові

Пацієнту під час операції з ендопротезування колінного суглоба може знадобитися переливання крові. Цю проблему варто обговорити зі своїм хірургом. Якщо Ви кандидат на переливання, у Вас є кілька варіантів:

Аутогенне переливання. Аутогенне переливання крові – метод, коли Ви здаєте свою власну кров заздалегідь. При необхідності лікарі розкажуть, як здати кров в Центрі Переливання Крові або в іншій установі. Процес надзвичайно надійний, і Ваша кров може бути безпечно заморожена принаймні на місяць. Очевидна перевага цього варіанту в тому, що при використанні власної крові абсолютно відсутній ризик зараження інфекціями, що передаються з кров’ю.

Гомологічне переливання. Гомологічне переливання – переливання крові від іншого донора. Зазвичай це кров невідомої вам людини, яка здала кров (донора), але у членів Вашої родини та друзів, кров яких підходить Вам, є можливість здати кров цілеспрямовано для Вас. Незалежно від походження, вся гомологічна кров перевіряється банком крові на наявність інфекцій, що передаються з кров’ю.

Підготовка Вашого будинку

Що можна зробити в будинку, перед тим як лягти в лікарню на операцію, щоб зробити його більш комфортним і безпечним після повернення:

  • У кухні і в інших місцях помістіть предмети, якими Ви регулярно користуєтеся, на рівні рук, так, щоб не потрібно було за ними тягнутися або нахилятися.
  • Купіть радіотелефон, якщо у вас його ще немає.
  • Якщо ви проживаєте в окремому будинку, подумайте про те, щоб уникнути зайвих підйомів по сходах: поміняйте призначення кімнат – наприклад, тимчасово зробивши з вітальні спальню.
  • Переставте меблі, щоб звільнити собі достатній простір для ходьби на милицях або з ходунками.
  • Дістаньте відповідне крісло – міцне, з досить високим сидінням, щоб коліна були нижче Ваших кульшових суглобів, і з надійними підлокітниками, щоб легше було з нього вставати.
  • Приберіть килимки та електричні дроти звідти, де Ви будете ходити. Щоб полегшити пересування після того, як Вас випишуть з лікарні після операції, пройдіться по своїй квартирі або будинку разом зі своїми родичами в якості “ревізора” або фахівця з безпеки: приберіть або приклейте двостороннім скотчем куточки всіх  килимків, які можуть задиратися, щоб об них не можна було спіткнутися . Приберіть вільно лежачі на підлозі дроти.  Уявіть, що у вашому будинку повинна з’явитися «дитина» в плані пересування по квартирі: розплануйте так, щоб і триматися було за що (але опора повинна бути стійкою, а не пластмасовою етажеркою) і спіткнутися не було за що. Забезпечте нормальне освітлення всіх приміщень і куточків в вашому домі.
  • Маленька лавочка буде корисна в якості підставки під прооперовану ногу, щоб тримати її випрямленою перед собою, коли ви сидите в кріслі.
  • Знайдіть сорочку або жилет з великими кишенями або м’яку сумку на довгому ремені через плече, щоб носити в них дрібні предмети.
  • Обладнайте собі в будинку “відновлювальний центр”: з телефоном, телевізором, пультами дистанційного керування, радіо, косметичними серветками, тарілкою, склянкою, журналами та книгами, а також ліками в межах досяжності витягнутої руки: іноді так хочеться відпочити і не мучити себе зайвими вставанням і ходінням.
  • Якщо у Вас є домашні тварини, які можуть штовхнути Вас або плутатися під ногами, краще всього на кілька тижнів віддати їх родичам, друзям або потримайте улюбленця в будці, тому що якщо Ваш домашній вихованець штовхне Вас, то Ви можете впасти і пошкодити свій новий суглоб.

Зробіть на стіні ванної або душової стійкі поручні.

Покладіть мило, шампунь та інші банні приналежності так, щоб не доводилося обертатися або тягнутися, дістаючи їх.

Пристосуйте свій туалет:

Якщо Ваш зріст вище 155-160 сантиметрів, Вам, можливо, знадобиться підняти сидіння унітазу так, щоб уникнути занадто сильного згинання в кульшовому суглобі.

Якщо підняти унітаз не можливо з яких-небудь причин, Ви можете придбати спеціальне припідняте сидіння для унітазу і облаштувати такі ж поручні, як і у ванній.

День перед операцією

Як правило, ми призначаємо дату госпіталізації в день операції Будь ласка, в день госпіталізації приїжджайте в клініку з 08.00 до 12.00, якщо ваш лікуючий лікар не повідомить вам інший час.

Після того, як ви приїдете в клініку, ваш лікуючий лікар перевірить результати передопераційних аналізів і досліджень, ще раз ознайомиться з Вашими супутніми захворюваннями і прийме остаточне рішення про госпіталізацію.

Потім в приймальному покої заводиться історія хвороби, і ви можете розміститися в палаті.

У день госпіталізації з вами обов’язково буде розмовляти Ваш лікуючий лікар, який разом з Вами буде заповнювати медичну документацію. У ній буде відображена історія захворювання, інформація про ваше здоров’я, переважно і супутніх захворюваннях. З вами обговорять план майбутньої операції, проінформують  її переваги та недоліки. Цей процес називається інформованою згодою на лікування. Не приховуйте від лікаря ніякої інформації про ваше здоров’я і не соромтеся задавати питання, якщо вам щось незрозуміло або, навпаки, ви хочете дізнатися про що-небудь докладніше.  В кінці бесіди зі своїм лікуючим лікарем вам потрібно буде підписати інформовану згоду на лікування.

Після цього, якщо буде потрібно, вас проконсультує терапевт або інші фахівці.

Потім до вас прийде анестезіолог, який, ознайомившись з історією хвороби, результатами аналізів та обстежень, обговорить з вами обраний варіант анестезії. Як правило при ендопротезуванні колінного суглоба використовується регіонарна (спинномозкова) анестезія або ендотрахеальнийнаркоз.

Дієта: в день перед операцією Ви можете їсти як зазвичай, але не повинні вживати алкогольні напої.

У день перед операцією нічого не їжте після сьомої години вечора і не пийте після півночі.

Це потрібно, щоб не перешкодити нормальній анестезії. Можна зробити виняток, якщо Ваш лікар особисто проінструктував Вас, щоб Ви запивали Ваші ліки ковтком води. Прийміть душ напередодні ввечері або вранці перед операцією. При цьому бажано використовувати мило або гель для душу з триклозаном (мило типу Safeguard і ін.). Після душу користуйтеся чистою постільною та натільною білизною.

Анестезія

Анестезія – процес занурення Вас в стан, схожий на сон, в якому Ви не будете відчувати ні болю, ні занепокоєння під час операції. У анестезіолога є кілька способів, щоб забезпечити Вам безболісне і комфортне проведення операції. Деякі супутні захворювання або ваші індивідуальні особливості можуть зробити той чи інший спосіб анестезії більш привабливим. Ці способи Ви зможете обговорити як з хірургом, так і з анестезіологом. Який би спосіб не був обраний, Ви гарантовано не будете відчувати в операційній ні страху, ні болю.

Загальна анестезія (наркоз). Спочатку за допомогою газоподібних ліків, які потраплять в Ваші легені з вдихуваним через маску повітрям, Вас введуть в стан, схоже на сон . Далі проводять інтубацію, тобто вводять спеціальну трубку в дихальні шляхи. Ця трубка приєднана до апарата вентиляції легенів. Під час операції за Вашим станом стежитимуть за допомогою підключених до Вас датчиків. Анестезіолог з їх допомогою постійно буде спостерігати за ритмом Вашого серця, рівнем кисню в крові, температурою тіла і артеріальним тиском. Відразу після закінчення операції інтубаційну трубку витягують, людина прокидається і дихає вже самостійно.

Регіонарна анестезія. Деякі пацієнти відмовляються від регіонарной анестезії, тому що вони думають, що не будуть спати під час операції. Це не вірно. Під час регіональної анестезії Вам також вводять ліки, які дозволяють спокійно спати під час операції. На відміну від наркозу, після припинення регіональної анестезії Ви прокинетеся майже негайно і без болю (тому що анестезія все ще буде діяти). Зазвичай використовуються два типи регіональної анестезії: спинномозкова і епідуральна. Вони також можуть також бути використані в комбінації.

Вранці в день операції

  • Ви можете почистити зуби і прополоскати рот, але не ковтаючи воду.
  • Залиште цінне майно родичам або віддайте на зберігання.
  • Вас попросять зняти всі прикраси, найкраще залишити всі прикраси вдома.
  • Якщо ви користуєтеся шиньйоном або перукою, то його теж необхідно зняти.
  • Необхідно видалити лак з нігтів пальців рук і ніг за допомогою спеціальних рідин для зняття лаку.
  • Якщо ви бажаєте, то ви можете попросити вашого хірурга зателефонувати вашим родичам після закінчення операції.

На протилежну ногу перед операцією одягнуть компресійну (здавлюючу) панчоху або забинтуйте ногу еластичним бинтом до коліна. Це робиться для того, щоб запобігти утворенню тромбів.

Вас відвезуть в операційну на каталці або проведуть.

Після того, як Вам виконають анестезію, в Ваш сечовий міхур введуть трубку (катетер). Це необхідно з двох причин:

  1. У анестезії Ви не здатні контролювати сечовипускання.
  2. Лікарю необхідно відстежувати кількість рідини, що виділяється Вашим організмом. Зазвичай катетери видаляють на другий день після операції.

Контрольний список підготовки до операції

Ніч перед операцією:

  • Душ (може бути прийнятий в день операції, якщо дозволяє час). Після душу одягніть на тіло чисту білизну.
    Якщо медичний персонал сказав вам видалити волосся з коліна, то, будь ласка, не користуйтеся бритвою, яка може залишити подряпини, садна. Найкраще використовувати прості епіляційні креми типу « VEET », або поголіть тримером (машинкою). Якщо на шкірі будуть подряпини або порізи, можливо, операцію доведеться перенести, тому що вони можуть збільшувати ризик розвитку інфекції.
  • Нічого не їсти після сьомої години вечора і не пити після півночі.
  • Прочитати ще раз цю статтю.
  • Добре відпочити цієї ночі. Не хвилюйтеся і виспіться. Якщо це необхідно, ввечері напередодні операції вам дадуть ліки, які допоможуть вам побороти хвилювання.

День операції:

  • Прийняти свої ліки як зазвичай – запивши ковтком води, якщо так рекомендував лікар.
  • Почистити зуби і прополоскати рот – НЕ ковтаючи воду.
  • Одягнути зручний одяг.
  • Залишити цінності родичам або віддати їх на зберігання.

Після операції

Коли операція буде виконана, Ви будете переміщені в післяопераційну палату, де Ви пробудете дві-три години перед тим, як Вас переведуть в Вашу постійну палату, де ви можете побачитися зі своїми родичами і друзями. Будь ласка, обмежте, по можливості, відвідування мінімальним колом близьких вам людей, так як перебування в хірургічному відділенні великого числа сторонніх людей може бути шкідливим з точки зору Вашої інфекційної безпеки. Крім того, в клініці проходять лікування та інші люди, яким можуть заважати надмірно великі делегації Ваших родичів і друзів. Часто після операції пацієнтів повертають відразу в свою палату, без знаходження в післяопераційній палаті.

Залежно від виду анестезії, загального стану Вашого здоров’я та інших факторів, Ви можете спочатку бути переведені в палату інтенсивної терапії  на більший час. Ваш хірург або анестезіолог обговорить це з Вами перед операцією. Бригада працівників, що забезпечують Вам медичну допомогу, контролюватиме Ваш стан незалежно від місця Вашого перебування в лікарні, що забезпечить Вам ефективне і безпечне одужання. Вам будуть періодично вимірювати температуру тіла, перевіряти показники життєво важливих функцій, артеріальний тиск, змінювати пов’язки, що покривають область операційної рани. Ваш хірург може прийняти рішення про переливання Вам крові, призначення препаратів, що розріджують кров і запобігають утворенню тромбів. Крім того, протягом 2-3 діб після операції будуть вводитися антибіотики.

Часті питання:

Коли я можу поїсти? Більшість пацієнтів не відчуває голоду відразу після операції. Зазвичай пацієнти готові приймати тверду їжу вже ввечері в день операції. Іноді буває нудота, але вона зазвичай швидко проходить. Важливо дати знати  медсестрі, якщо Вас нудить, щоб вона ввела вам ліки, щоб  полегшити самопочуття. Починати їсти і пити після операції краще маленькими ковтками, по трохи, з перервами, щоб не спровокувати нудоту.

Що відбувається на наступний день після операції?

Зазвичай катетер з сечового міхура видаляють протягом декількох днів після операції. Ви можете відчувати легке печіння протягом однієї – двох секунд після його видалення.

На наступний день після операції робиться перев’язка.

Часто операцію закінчують дренуванням – тобто встановлюють трубку, по якій  рідина з рани буде збиратися в спеціальному контейнері. Видалення дренажу не вимагає ніякого знеболювання – як правило, пацієнти навіть не помічають, що дренаж видалений і навіть запитують: «Ну, коли?». Так все, вже видалили.

Коли я зможу прийняти душ?

Ваш хірург буде наполягати на тому, щоб Ви закривали ділянку післяопераційної рани під час прийняття душу, поки вона не повністю зажила. Зазвичай можна приймати душ без захисту рубця через 24 години після зняття швів (10-14 днів після операції).

  • найбезпечніше приймати душ сидячи.
  • насухо промокніть, а не витирайте післяопераційний рубець після душа.

Знеболення після операції

Багато пацієнтів боятися післяопераційного болю, і це цілком зрозуміло. Контроль болю в даний час – вельми складний процес. Зазвичай  рівень дискомфорту легко регулюється за допомогою знеболюючих засобів у вигляді таблеток або уколів.

У деяких випадках пацієнтам встановлюють епідуральний або внутрішньовенний катетер , який протягом декількох діб дозволяє вводити знеболюючі препарати на вимогу (системи типу IV-PCA, внутрішньовенне контрольованої пацієнтом анальгезії, – внутрішньовенне, контрольоване пацієнтом знеболювання). Вам просто потрібно натиснути кнопку, і нова безпечна порція ефективного знеболюючого препарату надійде в ваш організм. Епідуральний (спинномозкової) катетер вводить знеболюючий препарат автоматично.

Команда співробітників відділення , які забезпечують Вам медичну допомогу 

  • Ваш лікуючий лікар
  • Медсестри
  • Інструктор лікувальної фізкультури
  • Терапевт: лікар-фахівець, обраний Вашим хірургом для надання Вам медичної допомоги в післяопераційному періоді.

Один або декілька з лікарів нашої команди, в залежності від Ваших потреб, буде відвідувати Вас кожен день або частіше, поки Ви перебуваєте в лікарні.

Лікувальна фізкультура і фізичні вправи 

У перший день після операції краще лежати в ліжку. Якщо будуть потрібні будь-які медичні маніпуляції (наприклад, контрольні рентгенограми), то вас будуть возити на медичній каталці.

Перш за все, ваш лікуючий лікар надасть вам поради по простих правилах поведінки з новим кульшовимвим суглобом. Їх потрібно дотримуватися, починаючи з перших днів операції і обов’язково в перші кілька місяців. Ось ці правила:

Запобігання вивиху: правило прямого кута. Щоб зменшити ризик вивиху ендопротеза, необхідно пам’ятати про правило прямого кута: Не згинайте ногу в кульшовому суглобі понад дев’яносто градусів (прямий кут). Також необхідно уникати схрещування ніг і присідання на вшпильки.

Щоб бути впевненим, що Ви не порушуєте правило прямого кута під час сну, кладіть між ніг одну або дві подушки.

Коли ви встанете з ліжка, сідайте тільки на такі стільці або крісла, в яких згинання в кульшовому суглобі буде менше дев’яноста градусів. 

Коли ви лежите або сидите, намагайтеся трохи відсувати прооперовану ногу в сторону. Для контролю правильності положення ноги є правило великого пальця – покладіть палець на зовнішню поверхню стегна і в правильному положенні коліно має перебувати зовнішніше пальця.

Коли ви лежите в ліжку не намагайтеся натягнути на себе ковдру , яка лежить в ногах. Використовуйте для цього будь-який пристрій або попросіть кого-небудь допомогти вам.

Не одягайте взуття без ложки для взуття.

Пізніше, коли м’язи, зв’язки і сухожилля, що оточують ваш новий суглоб зміцніють, ви зможете відмовитися від деяких з цих правил: наприклад, від необхідності класти подушку між ніг на ніч.

Однак постільний режим в першу добу після операції не означає, що ви не повинні нічого робити – пора боротися за одужання!

Вправи, що виконуються відразу після операції

Ці вправи потрібні, щоб поліпшити кровообіг Ваших ніг і запобігти утворенню кров’яних згустків (тромбів).

Вони також потрібні, щоб зміцнити м’язи і поліпшити руху в кульшовому суглобі. Не здавайтеся, якщо деякі вправи спочатку будуть погано виходити. Вони прискорять Ваше відновлення і зменшать післяопераційний біль. Всі вправи повинні виконуватися ПОВІЛЬНО.

Не всі вправи підходять усім пацієнтам. Ваш лікар відзначить ті вправи, які походять саме Вам. Якщо Вам не дані інші рекомендації, робіть ці вправи щодня тричі: вранці, вдень і ввечері.

Ніжний насос: Коли ви лежите в ліжку (або, пізніше, коли ви будете сидіти в кріслі) повільно рухайте стопою вгору і вниз. Робіть цю вправу кілька разів кожні 5 або 10 хвилин. Цю вправу можна робити як сидячи, так і лежачи. Ви можете починати робити цю вправу відразу після операції ще в післяопераційній палаті. Продовжуйте робити цю вправу періодично до повного одужання.

Обертання в гомілковоступневому суглобі: Повертайте стопою прооперованої  ноги спочатку за годинниковою стрілкою, потім у протилежному напрямку. Обертання здійснюється тільки за рахунок гомілковоступневого суглоба, а не колінного! Повторіть по 5 Вправ раз в кожному напрямку. Виконувати його можна як сидячи, так і лежачи.

Вправа для чотириголового м’яза стегна: (м’яз на передній поверхні стегна): Напружте м’яз на передній поверхні стегна (чотириголовий м’яз). Спробуйте випрямити коліно, притиснувши задню поверхню ноги до ліжка. Утримуйте м’яз напруженою протягом 5 – 10 секунд,

Повторіть цю вправу 10 разів для кожної ноги (не тільки для прооперованої).

Згинання коліна з підтримкою п’яти: рухайте п’яту по спрямованню до сідниці, згинаючи коліно і торкаючись п’ятою поверхні ліжка. Не дозволяйте Вашому коліну повертатися у напрямку до іншої ноги і не згинайте кульшовий суглоб Більше 90 градусів. Повторіть цю вправу 10 разів.

Якщо спочатку Вам важко виконати описану вище вправу в першу добу після операції , то ви можете зачекати з цим. Якщо труднощі будуть виникати і пізніше, то Ви можете використовувати стрічку або згорнуте простирадло, щоб допомогти підтягнути Вашу стопу.

Скорочення сідниць: Стисніть м’язи сідниць і утримуйте їх напруженими в протягом 5 секунд. Повторіть вправу не менше 10 разів.

Вправа відведення: Максимально відведіть прооперовану ногу в сторону і поверніть її назад. Повторіть цю вправу 10 разів. Якщо спочатку Вам важко виконати цю вправу в першу добу після операції, то ви можете почекати з ним.

Піднімання випрямленої ноги: Напружте м’язи стегна так, щоб коліно лежачої на ліжку ноги було повністю випрямлено. Після цього підніміть ногу на кілька сантиметрів від поверхні ліжка. Повторіть цю вправу 10 разів для кожної ноги (не тільки прооперованої).   Якщо спочатку Вам важко виконати цю вправу в першу добу після операції , то ви можете почекати з цим.

Продовжуйте ці вправи і в майбутньому, в наступні другу, третю і так далі добу після операції ендопротезування кульшового суглоба.

На наступний день після операції ваш лікуючий лікар або лікар лікувальної фізкультури допоможе Вам встати, і Ви почнете ходити за допомогою милиць або ходунків, користуючись уже своїм новим кульшовим суглобом. У більшості випадків Вам дозволять наступати на прооперовану ногу всією вагою тіла. Це називається навантаження масою тіла за принципом толерантності до болю. Іноді, через особливості Вашої операції, Ваш хірург спочатку може обмежити навантаження на прооперовану ногу, це називається частковим навантаженням. Через якийсь час Ви зможете збільшити навантаження на прооперовану ногу.

Догляд за післяопераційною раною 

Зазвичай на рану накладаються шви. Через 12-14-16 днів після операції шви видаляють.

Іноді рану зашивають розсмоктуючими нитками, які видаляти не потрібно.

Поки шви не зняті, досить один раз в день (а при нормальному загоєнні – один раз в два-три дні) знімати наклейку з рани і протирати шов чистою серветкою, змоченою в фізіологічному або спиртовому розчині. Поки ви будете перебувати в клініці, перев’язки вам будуть виконувати медичні сестри, які, при необхідності, покличуть подивитися на післяопераційну рану лікаря.

Після виписки тримайте рану сухою і чистою.

Повідомте свого лікаря, якщо навколо рани з’явиться почервоніння або з рани почне виділятися ранева рідина.

У перші кілька місяців після операції прооперована нога буде набрякати – це нормально і Вам не слід цього боятися.

Пересування після операції

Ходьба з ходунками або милицями: стійте випроставшись, так, щоб Вам було зручно. Розподіляйте вагу рівномірно за допомогою ходунків або милиць. Переставляйте ходунки або милиці на невелику відстань. Після цього пройдіть вперед так, щоб прооперована нога торкнулася підлоги спочатку п’ятою.

Завершуючи крок, дозвольте великому пальцю стопи відірватися від підлоги. Знову переставте свої ходунки або милиці трохи наперед своїх стегон і колін для виконання наступного кроку. Пам’ятайте, спочатку торкайтеся підлоги п’ятою, після цього ставте стопу на підлогу всією її поверхнею, після цього відриваєте великий палець від поверхні підлоги. Намагайтеся крокувати настільки ритмічно і плавно, як тільки можете, але не поспішайте. Вибирайте довжину свого кроку і швидкість так, щоб рухатися саме таким чином.

У міру того, як у вас відновиться Ваша м’язова сила і витривалість, Ви зможете ходити більше. Поступово Ви зможете навантажувати прооперовану ногу все більше.

Приблизно на третій день після операції Ви досить впевнено будете ходити з допомогою милиць або ходунків. Більшість  пацієнтів дивується, наскільки незалежними вони стають і як швидко це відбувається .

Ходьба з паличкою або однією милицею: ходунки часто використовуються тільки перші кілька тижнів, щоб допомогти Вам підтримувати рівновагу і уникнути падінь. Паличка або одна милиця використовується ще протягом кількох тижнів до повного повернення сили і рівноваги. Використовуйте паличку або милицю в руці, протилежній прооперованого суглоба. Тобто, якщо прооперований правий суглоб, то одну милицю тримайте під лівою рукою, і навпаки. Ви будете готові ходити з паличкою або однією милицею, коли зможете стояти на обох ногах, утримуючи рівновагу без допомоги ходунків.

Підйом і спуск по сходах: Пересування по сходах вимагає і рухливості суглоба, і сили м’язів, так що, по можливості, його варто уникати до повного одужання. Якщо Вам доводиться користуватися сходами, можливо, Вам знадобиться стороння допомога. Завжди при пересуванні по сходах спирайтеся на перила рукою, протилежною прооперованому суглобу, і робіть по одному кроку за раз.

Підйом по сходах:

  1. Зробіть крок вгору здоровою ногою.
  2. Потім переставте прооперовану ногу на одну сходинку вище.
  3. В кінці переставте на цю ж сходинку свою милицю і / або паличку.

Спуск по сходах, все в зворотному порядку:

  1. Поставте свою милицю і / або паличку на нижче лежачу сходинку.
  2. Зробіть крок вниз прооперованою ногою.
  3. В кінці, переставте вниз здорову ногу.

Не забувайте, що при підйомі сходами завжди потрібно починати з кроку здоровою ногою, а спуск — з кроку прооперованою.

Вправи раннього післяопераційного періоду

Крім вже описаних вправ, які виконуються в першу добу після операції, з другої доби після операції, коли ви вже можете стояти, до них додаються вправи в положенні стоячи. 

Незабаром після операції Ви зможете підніматися з ліжка і стояти. Спочатку Вам буде потрібна допомога, поки Ви не відновите свою силу і не зможете стояти без додаткової опори .   Виконуючи ці вправи в положенні стоячи, тримайтеся за надійну опору (спинка ліжка, стіл, стіна або міцний стілець). Повторюйте кожну вправу по 10 разів під час кожного заняття:

Піднімання коліна в положенні стоячи: Підніміть коліно прооперованої ноги. Не піднімайте коліно вище рівня талії. Утримуйте ногу протягом двох секунд, на рахунок “три” опустіть її.

Випрямлення в кульшовому суглобі в положенні стоячи: Повільно відведіть прооперовану ногу назад. Намагайтеся утримувати спину прямою. Утримуйте ногу протягом 2 або 3 секунд, потім поверніть її назад на підлогу.

Відведення ноги в положенні стоячи:   Переконайтеся, що стегно, коліно, і стопа спрямовані строго вперед. Тримайте корпус прямо. Стежачи за тим, щоб коліно було направлено весь час вперед, відведіть ногу в сторону. Після цього повільно опустіть ногу назад, щоб стопа стала назад на підлогу.  

Зазвичай після ендопротезування кульшового суглоба в клініці доводиться проводити 7-12 днів.

Ви можете бути виписані додому, якщо:

  • Ваш лікар впевнений, що Ви в змозі безпечно пересуватися, лягти і встати з ліжка.
  • Ви можете дістатися до ванної або туалету.
  • Ви можете їсти тверду їжу.
  • В ділянці післяопераційної рани немає ніяких ознак інфекції.
  • Ваші показники життєво важливих функцій нормальні.
  • Ви можете контролювати біль за допомогою препаратів  в таблетках .
  • Ваші лікарі вважатимуть результати аналізів задовільними.

При виписці ви отримаєте виписаний епікриз, в якому будуть перераховані рекомендації щодо подальшого відновлення, зазначений тип і розмір встановлених вам компонентів ендопротеза. 

Якщо Ви плануєте поїхати додому на машині або таксі , Ви повинні передбачити жорстку подушку, на якій Ви будете сидіти. Більш високий рівень сидіння полегшить посадку в автомобіль і висадку з нього. Для полегшення посадки можна використовувати поліетиленовий пакет, який дозволить ковзати по сидінню.

Вправи і дії, що виконуються на більш пізньому етапі

Повне відновлення займе певний час. Біль, спричинена захворюванням суглоба до операції, і сама операція послабили м’язи Вашого стегна. Наступні вправи допоможуть повністю відновитися цим м’язам: 

Вправи з еластичною стрічкою (з опором). Ці вправи повинні виконуватися вранці, вдень і ввечері по 10 разів. Один кінець еластичної стрічки закріплюється навколо щиколотки прооперованої ноги, інший кінець – до замкнених дверей, важких меблів або шведської стінки. Для утримання рівноваги варто триматися за стілець або спинку ліжка.

Згинання в кульшовому суглобі з опором: станьте спиною до стіни або важкого предмету, до якого прикріплена еластична стрічка, злегка відставивши прооперовану ногу в сторону. Піднімайте ногу вперед, тримаючи коліно випрямленим. Після цього повільно поверніть ногу у вихідне положення.

Відведення ноги з опором в положенні стоячи: станьте здоровим боком до дверей або важкого предмету , до якого приєднується гумова стрічка, і відводите прооперовану ногу в сторону. Повільно поверніть ногу у вихідне положення.

Вправи на велотренажері: заняття на велотренажері – це чудові вправи, що дозволяють відновити силу м’язів і рухливість кульшового суглоба. Відрегулюйте висоту сидіння так, щоб Ви ледь торкалися педалі при випрямленому коліні. Спочатку крутите педалі назад. Починайте крутити педалі вперед тільки після того, як б будете легко обертати їх назад. Коли Ваші м’язи стануть сильнішими (приблизно через 4-6 тижнів після операції), поступово збільшуйте навантаження.

Не забувайте дотримуватися правила прямого кута: не підвищуйте коліно вище кульшового суглоба. 

Крутіть педалі вперед по 10-15 хвилин двічі в день, поступово збільшуючи цей час до 20-30 хвилин 3-4 рази на тиждень.

Ходьба: Користуйтеся паличкою, поки Ви не будете впевнені в своїй рівновазі. Спочатку ходите по 5-10 хвилин 3-4 рази в день. Коли Ваша сила і витривалість збільшаться, Ви зможете ходити по 20-30 хвилин 2-3 рази на день. Як тільки Ви повністю видужаєте, продовжуй ці регулярні прогулянки по 20-30 хвилин 3-4 рази на тиждень, щоб підтримати досягнуту м’язову силу.

Що робити, а що – ні?

Для того щоб запобігти вивиху ендопротеза і забезпечити нормальне загоєння , необхідно дотримуватися деяких заходів безпеки

Ось деякі найбільш важливі моменти:

  • Обмежте фізичні вправи, якщо у Вас почнуть боліти м’язи, але не припиняйте вправи зовсім.
  • Весь час тримайте ногу стопою вперед.
  • Ставте ногу прямо перед собою, коли стоїте або сидите.
  • Сідайте в автомобіль спиною, і тільки потім піднімайте в нього ноги, намагайтеся уникати керування автомобілем протягом перших двох-трьох місяців після операції. Зазвичай стан пацієнта дозволяє водити сучасні, зручні автомобілі, але в дорозі трапляється всяке, наприклад, колесо може проколотися і в такому випадку можуть виникнути серйозні труднощі
  • Зв’яжіться зі своїм лікуючим лікарем, якщо в ході реабілітації виникнуть відхилення, про які Вас не попереджали.
  • Не нагинатися більш ніж на 90 градусів.
  • Не піднімайте коліно вище кульшового суглоба.
  • Не схрещувати ноги як мінімум вісім тижнів після операції.
  • Не нахиляйтеся вперед в положенні сидячи або коли сідаєте.
  • Не нахиляйтеся вперед, щоб потягнути ковдру, лежачи в ліжку.
  • Не стійте, повернувши носки стоп всередину.
  • Не намагайтеся сидячи підняти щось з підлоги.
  • Не намагайтеся повернути стопи занадто сильно всередину або назовні.

Відновлення Вашої повсякденної активності 

Більшість пацієнтів після ендопротезування відзначає значне зменшення болю в колінному суглобі. Однак потрібно бути готовим до того, що одужання потребує часу. Ймовірно, протягом декількох тижнів Ви будете втомлюватися сильніше, ніж зазвичай. Перенесена Вами Операція – це значна подія. Дайте собі час, щоб повернути звичайну силу і впевненість у собі. Залишайтесь активним, але не надмірно. Згодом ви матимете  поступове збільшення своєї сили і витривалості .

Після Виписки додому Вам буде потрібно відстежувати не тільки стан свого нового кульшового суглоба, але загальний стан протягом декількох тижнів. Особливо зверніть увагу на наступне:

Температура тіла. При погіршенні самопочуття виміряйте температуру тіла. Не потрібно вимірювати температуру постійно, “про всяк випадок”. Після операції ендопротезування колінного суглоба підвищення температури тіла може спостерігатися протягом 2-3 тижнів і це нормально. Як правило, таке підвищення температури тіла добре переноситься, і тільки при поганому загальному самопочуття можна прийняти таблетку жарознижуючого (парацетамол, ібупрофен, аспірин). Якщо підвищення температури відбудеться після світлого проміжку (наприклад, протягом вже декількох тижнів температура була нормальною, і раптом знову підвищилася), то повідомте про це лікаря. Для з’ясування причин такого підвищення температури буде потрібно загальний аналіз крові з вимірюванням ШОЕ , С-реактивного білка.

Не забувайте приймати прописані ліки відповідно до призначень лікарів.

Негайно повідомте свого лікаря, якщо помітите хворобливість, почервоніння в області гомілки, біль в грудній клітці та / або задишку. Все це можливі признаки утворення тромбу.

Дуже важливо запобігти потраплянню в кровоносне русло бактерій, так як вони можуть осісти на штучному суглобі і викликати запалення. Ви повинні будете приймати антибіотики кожен раз, коли буде ризик бактеріальної інфекції, як, наприклад, при лікуванні зубів. Обов’язково повідомте свого стоматолога, що Вам встановлено ендопротез. Стоматологи знають, що в такому випадку необхідно призначати антибіотик перед видаленням зубів , втручаннях на оточуючих зуби тканинах, встановлення зубних імплантів або роботах на кореневих каналах. Доцільно привести зуби в порядок до операції, або, якщо це неможливо, повернутися до цього питання не менш ніж через рік після операції. 

Дієта. На час Вашого повернення додому з лікарні Ви повинні вже будете харчуватися як завжди. Ваш лікар може порекомендувати Вам прийом заліза або вітамінів.

Продовжуйте пити багато рідини.

Якщо ви приймаєте варфарин, то уникайте надмірного прийому в їжу продуктів, що містять вітамін К: броколі, цвітна капуста, брюссельська капуста, печінка, зелені боби, чечевиця, соя, соєве масло, шпинат, листова капуста, салат, листя ріпи, капуста і цибуля. Постарайтеся обмежити споживання кави і відмовтеся від алкоголю.

Ви повинні і далі стежити за своєю вагою і уникати надмірного навантаження на суглоб.

Основні види активності. У загальних рисах, Вам буде потрібно дотримуватися наступних  принципів:

  • Навантаження масою тіла: Обов’язково обговоріть навантаження масою тіла на прооперовану ногу зі своїм хірургом і лікарем лікувальної фізкультури. Їх рекомендації будуть залежати від типу ендопротеза і інших особливостей Вашого випадку.
  • Водіння автомобіля: Ви можете почати водити автомобіль з автоматичною коробкою передач через 4-8 тижнів після ендопротезування колінного суглоба. Якщо у Вас автомобіль з механічною   коробкою передач, це може зайняти більше часу. Лікар лікувальної фізкультури покаже Вам, як безпечно сісти і вийти з автомобіля. Постелений на сидіння целофановий пакет може полегшити ковзання і посадку в автомобіль. Врахуйте, що в дорозі трапляється всяке, наприклад, колесо може проколотися, і в такому випадку можуть виникнути серйозні труднощі.
  • Сексуальні стосунки можуть бути безпечно відновлені через чотири – шість тижнів після операції.
  • Положення тіла під час сну: Спіть або на спині, або на боці. Немає ніяких обмежень.              
  • Як правильно сидіти: В любій комфортній для вас позі.
  • Повернення на роботу. Ваш хірург визначить, коли Ви будете готові повернутися до роботи з медичної точки зору. Під час Вашого першого контрольного відвідування (зазвичай через чотири-шість тижнів після операції) при нормальному розвитку подій Ваш хірург може дати Вам дозвіл на відновлення праці з повним робочим днем. Якщо Ваша робота не вимагає від Вас значних фізичних зусиль, Ви можете повернутися до неї навіть раніше, як мінімум частково (можливо, кілька годин один або два рази на тиждень). Чи не навантажуйте себе занадто сильно. Якщо Ваша робота вимагає значних фізичних зусиль, може знадобитися більше часу (близько трьох-чотирьох місяців).
  • Інша активність: Ходіть стільки, скільки Вам подобається, після того, як лікар Вам дозволить це, але пам’ятайте, що ходьба не замінює виконання запропонованих вправ.

Також дуже корисне плавання в басейні. Ви можете почати плавати, коли Ваш хірург вирішить, що післяопераційна рана добре зажила. Через три місяці більшість пацієнтів може повернутися до активного способу життя, до  їзди на велосипеді, танці, гру в теніс, і в деяких випадках навіть лижні прогулянки. Більшість хірургів не рекомендує такі надмірно інтенсивні навантаження, як біг підтюпцем і баскетбол. Не піднімайте тягарів (більше 18 кг) і не займайтеся важкою атлетикою. Обговоріть свою активність з лікарем, щоб бути впевненим, що вона не зашкодить Вам.

Фактори ризику і можливі ускладнення

Ризик ускладнень є при будь-якому хірургічному втручанні, не тільки при ендопротезуванні кульшового суглоба.

Загальні ускладнення, такі як небажана реакція на анестезію або розвиток серцевого нападу. Сучасний розвиток анестезіології дозволяє звести ризик таких ускладнень до мінімуму.

Тромбоемболічні ускладнення. Для профілактики цих ускладнень лікар може призначити Вам антикоагулянти (Клексан, Фленокс, Варфарин, Ксарелто або Прадакса).  

Що таке антикоагулянт? Антикоагулянти це ліки, які розріджують кров, вони запобігають утворенню кров’яних згустків (тромбів). Ваш хірург може призначити вам один з наступних препаратів, пояснивши, як довго потрібно його приймати. Це може бути: Клексан, Ксарелто або Прадакса.  

Чому так важливо запобігти утворенню тромбів? Після операції, особливо якщо Ви змушені бути менш рухливим, збільшується ризик утворення тромбів у венах. Найчастіше тромби утворюються у венах гомілок. Іноді тромби можуть з потоком крові потрапляти в легені. Це небезпечно і може загрожувати життю. Саме тому так важливо проводити профілактику утворення тромбів.  

У чому різниця між коагулянтами?  Варфарин – це таблетка, яка приймається через рот (перорально). Недоліком цього препарату є те, що його дозування необхідно підбирати на основі аналізу крові (оцінюється міжнародне нормалізоване відношення), що часом буває досить складно.

 Клексан, Фраксіпарин це уколи, які вводяться підшкірно в ділянку живота один або два рази на день. Перевагою є те, що їх дозування визначається тільки масою тіла і супутніми захворюваннями, тобто немає необхідності виконувати лабораторний контроль дозування за аналізом крові.

Ксарелто або Прадакса – це таблетки, які приймаються так само як і Фраксіпарин, клексан, тобто без лабораторного підбору дозування.

Ефективність всіх цих препаратів в плані запобігання тромбоемболічних ускладнень при правильному прийомі однакова. 

Інфекційні ускладнення. Як ми вже відзначали, протягом двох-трьох діб після операції вам будуть вводити антибіотики. Хоча інфекційні ускладнення при ендопротезуванні колінного суглоба досить рідкісні, це серйозне ускладнення, і може вимагати термінової операції. Ризик інфекційних ускладнень можна значно знизити. Наприклад, планове лікування зубів у стоматолога, включаючи професійну чистку, може спричинити надходження бактерій в кровоносне русло і інфікування Вашого імплантату. Прийом антибіотика приблизно за годину до цих маніпуляцій може сильно зменшити або усунути ризик інфікування. Те ж саме стосується хірургічних операцій і таких досліджень, як колоноскопія. 

Вивих. Після будь-якої операції із заміни кульшового суглоба є ризик вивиху               ( “вискакування”) ендопротеза, особливо в перші кілька днів і тижнів після операції. На щастя, це те ускладнення, ризик якого Ви можете значно зменшити, якщо будете дотримуватися правил і займатися реабілітацією, яка зміцнить Ваші м’язи.

Якщо у Вас стався вивих ендопротеза, насамперед повідомте свого лікаря. Ваш хірург проінструктує Вас про те, як негайно отримати допомогу – в тій лікарні, де Ви оперувалися або у відділенні невідкладної допомоги чергової лікарні. Кожен травматолог-ортопед знає, як вправити вивих ендопротеза (повернути його головку в чашку).

Завжди пам’ятайте про Правило прямого кута, уникайте крайнього скручування і згинання стегна.

Перелом. В результаті падіння або травми може статися перелом кістки навколо ендопротеза. Лікування перелому залежить від його характеру.  

Розхитування імплантату і його зношування.  Після стандартної заміни колінного суглоба ймовірність того, що він прослужить Вам більше 10 років, становить 90-95%. Але ендопротез все ж не вічний. Через якийсь час можуть з’явитися ознаки зношування імпланта, його розхитування, може знадобитися його заміна, ревізійне ендопротезування. Тривалі дослідження дають надію на збільшення термінів служби імплантів і полегшення їх заміни в майбутньому. Не соромтеся обговорювати з лікарем рівень технічних досягнень, обговорюючи конструкцію імпланта.   

Пошкодження кровоносної судини або нерва. При ендопротезуванні, як і при будь-якій іншій операції, є ризик пошкодження нервів або кровоносних судин, але він надзвичайно низький. Імовірність ушкодження судин і нервів при ендопротезуванні колінного суглоба становить не великий відсоток. Якщо після операції Ви раптом відчуєте раптове оніміння  або слабкість в Вашій нозі або стопі , негайно повідомте про це лікаря.

Різна довжина ніг. У хворих з артрозом кульшового суглоба часто нога на стороні ураження виявляється коротша, ніж інша. Хоча Ваш лікар і постарається вирівняти довжину у Ваших ніг, це не завжди можливо і не завжди потрібно. Якщо Ви відзначаєте відмінність в довжині ніг, і це приносить Вам дискомфорт, його легко можна усунути за допомогою підкладок під п’яту або набойок на каблук взуття. Часто після операції пацієнти відчувають прооперовану ногу дещо довшу, і це пов’язано з тим, що тривалий час вона була коротшою, і м’язи з хребтом звикли до коротшої ноги. Зазвичай відчуття довгої ноги проходить за кілька тижнів або місяців у міру того, як хребет, таз і м’язи звикнуть до нової довжини ноги. Відчуття довгої ноги часто супроводжується болем по передній поверхні стегна, яка також поступово пройде. 

Довірте турботу про Ваші суглоби нашим професіоналам! 

شرط بندی پرسپولیس شرط بندی استقلال شرط بندی روی تراکتورسازی تبریز شرط بندی روی سپاهان شرط بندی رئال مادرید بارسلونا شرط بندی شرط بندی psg سایت شرط بندی جام جهانی شرط بندی جام جهانی 2026 سایت شرط بندی جام جهانی 2026 بازی انفجار رایگان سایت انفجار ضریب بالا بهترین سایت شرط بندی فارسی شرط بندی بدون فیلتر شرط بندی بازی رولت شرط بندی پوکر شرط بندی مونتی شرط بندی سنگ کاغذ قیچی شرط بندی بلک جک کرش رویال بت پاسور شرط شرط بندی تخته نرد آنلاین انفجار 2 بت شرط بندی بازی اسلات شرط بندی بازی پوپ سایت سامان بت ریور پوکر 2024 سایت 4030bet ورود به بازی انفجار دنس بت شرط بندی انفجار دنس آموزش بازی پوکر سایت شرط بندی 123 بهترین شرط بندی بهترین سایت شرط بندی انفجار اپلیکیشن بازی انفجار دانلود بازی انفجار انفجار بازی ربات بازی انفجار کازینو آنلاین ایرانی انفجار پولساز ورود به بازی انفجار بازی انفجار با شارژ 10 تومن سایت bet betyek وان ایکس برو آدرس سایت بت یک سایت دوست دختر اونلی فنز فارسی پیدا کردن دوست دختر ورود به ریور پوکر پدرام مختاری پویان مختاری نازنین همدانی مونتیگو داوود هزینه بیوگرافی آیسان اسلامی بیوگرافی دنیا جهانبخت سایت رسمی حسین تهی بیوگرافی کوروش وانتونز سایت آرتا وانتونز رها وانتونز بیوگرافی ربکا قادری سحر قریشی بیوگرافی تتلو بیوگرافی مهدی طارمی الناز شاکردوست سایت عادل فردوسی پور بیوگرافی نیلی افشار بیوگرافی محمدرضا گلزار سایت armin2afm بیوگرافی شادمهر عقیلی بیوگرافی سردارآزمون بیوگرافی علیرضا بیرانوند بیوگرافی رامین رضاییان وریا غفوری بیوگرافی علی دایی بیوگرافی پوریا پوتک مدگل سایت حصین بیوگرافی صدف طاهریان فرشاد سایلنت بیوگرافی آریا کئوکسر بیوگرافی sogang بیوگرافی میا پلیز بیوگرافی مهراد هیدن سایت رسمی سهراب ام جی بیوگرافی علیرضا جی جی بیوگرافی بهزاد لیتو اشکان فدایی بیوگرافی رضا پیشرو بیوگرافی گلشیفته بیوگرافی هیپ هاپولوژیست بیوگرافی سارن بیوگرافی آدام مرادی بیوگرافی محمد هلاکویی بیوگرافی علی حسنی سایت رسمی علی حسنی بیوگرافی ساسی خواننده بیوگرافی ابی باربد معصومی حسینی فایننس بیوگرافی امیرحسین نام آور بیوگرافی امین فردین بیوگرافی فرزاد وجیهی