Сучасний стиль життя людини має серйозний вплив на її стан здоров’я. Хронічні стресові ситуації, вживання багатої на швидкозасвоювані вуглеводи та жири їжі в поєднанні з генетичною схильністю, малорухомий спосіб життя є основними кластерами розвитку поширених ендокринних захворювань: ожиріння, цукровий діабет, патології щитоподібної залози, дефіцита вітаміна D, дисфункції статевих залоз.
Розвиток і важкий перебіг ендокринологічних захворювань внаслідок неадекватного контроля значно обмежують працездатність людини, погіршують якість життя і сприяють прогресуванню інвалідизуючих ускладнень.
На сьогодні наявно багато можливостей для проведення сучасної своєчасної діагностики, правильного контролю та ефективного лікування ендокринопатій. Тому без сумніву, грамотний медичний супровід є запорукою успіху.
Коли варто звертатися до лікаря ендокринолога?
Причини звернення при наявності скарг на:
- Швидка втома, прогресуюча загальна слабість
- Часта зміна настрою, підвищена дратівливість, плаксивість, емоційна лабільність
- Відчуття внутрішнього «жару» або змерзлякуватість
- Погіршення пам’яті, зниження уваги та запам’ятовування
- Поганий сон
- Синдром хронічної втоми
- Відчуття «комка у горлі», ускладнене ковтання, покашлювання
- Випадіння чи поганий ріст волосся, сухість шкіри
- Підвищена ламкість нігтів, кісток
- Спрага, сухість в роті, почащений сечопуск вночі
- Погане загоєння ран
- Схильність до закрепів
- Порушення менструального циклу
- Зниження статевого потягу у чоловіків і жінок
- Надлишковий ріст волосся у жінок (гірсутизм)
- Часті інфекційні і простудні захворювання
- Порушення роботи серця
- Безпліддя
- Різка втрата або набір ваги
Консультація лікаря ендокринолога рекомендована пацієнтам з такими ендокринопатіями:
Патологія щитоподібної і паращитоподібних залоз:
- Дифузний зоб
- Вузловий зоб
- Ендемічний зоб
- Тиреоїдити (аутоімунний, підгострий, гострий)
- Гіпотиреоз
- Тиреотоксикоз та інші.
Цукровий діабет
Проводиться рання діагностика предіабету (порушена толерантність до вуглеводів, порушення глікемії натщесерце), цукрового діабету 1 і 2 типів, синдромів інсулінорезистентності, діабету під час вагітності (гестаційний діабет).
Вчасно діагностуємо, згідно сучасних світових настанов лікуємо й попереджуємо розвиток і прогресування хронічних ускладнень.
Надлишкова вага
Покроково ефективно знижуємо надлишкову вагу після встановлення причин розвитку ожиріння. Рекомендуємо адекватну терапію спрямовану на запобігання прогресування ускладнень: захворювання серцево-судинної системи, цукрового діабету, порушення репродуктивної функції.
Хвороби гіпоталамо-гіпофізарної системи
Лікування і профілактика дисфункції гіпоталамуса, гігантизму, акромегалії, хвороби Іценко-Кушинга, хвороби Пархона, нецукрового діабету, гіпофізарного нанізма, гіперпролактинемії, аденоми гіпофіза та ін.
Захворювання наднирникових залоз
Слід пам’ятати про потребу обстеження в ендокринолога для встановлення основних причин високого артеріального тиску, а зокрема: гіперальдостеронемії (синдром Конна), феохромацитоми, гіперплазії наднирникових залоз. А внаслідок різкої відміни прийому глюкокортикоїдів можна спровакувати розвиток хронічної наднирникової недостатності
Лікування і профілактика остеопорозу
В осіб в менопаузі та андропаузі, а також у пацієнтів із підозрою на гіперпаратиреоз, при тривалому перебезі цукрового діабету та ін.
Порушення репродуктивної функції у чоловіків і жінок
Комплексне лікування гіперандрогенії у жінок і гінекомастії у чоловіків та інших порушень репродуктивної функції у чоловіків і жінок.