Ректороманоскопія — метод ендоскопічного обстеження прямої кишки і дистального відділу сигмовидної кишки шляхом огляду їх внутрішньої поверхні за допомогою ректороманоскопа, введеного через задній прохід. Ректороманоскопія – найбільш точне і достовірне дослідження прямої кишки і нижнього відділу сигмовидної кишки. У практиці колопроктолога ректороманоскопія є обов’язковим компонентом кожного проктологічного дослідження. Дане дослідження дозволяє візуально оцінити внутрішню поверхню прямої і дистальної третини сигмоподібної кишки до рівня 20-35 см від заднього проходу.
Дедалі більшого поширення набуває ректоскопія, здійснювана з профілактичною метою. В якості профілактичного заходу по ранній діагностиці злоякісних новоутворень прямої кишки людям після 40 років рекомендується проводити ректороманоскопию один раз на рік. При вмілому використанні ректоскопа ця процедура безболісна або малоболюча та не вимагає знеболення. Протипоказів до огляду кишки через ректороманоскоп практично немає. Однак при деяких станах і захворюваннях (профузні кровотеча з кишки, звуження її просвіту вродженого або набутого характеру, гострі запальні захворювання анального каналу та черевної порожнини, гостра тріщина анального каналу) дослідження відкладається на деякий час (наприклад, на час проведення курсу консервативної терапії) або виконується з великою обережністю при сприятливих положеннях хворого або після знеболювання.
За допомогою ректороманоскопії діагностуються такі проктологічні захворювання, як:
- запалення прямої та сигмоподібної кишки
- різні види пухлин (добро і злоякісні)
- геморой
- тріщини
- папіліт
- криптит
- підслизові утвори непухлинного генезу
- дивертикули
- сторонні тіла
Під час ректороманоскопії можна безболісно взяти біопсію та видалити поліповидний утвір. Сучасна медицина розглядає дане дослідження і як профілактичний метод для всіх людей старше 40-50 років.